Start Chrzest

Chrzest

Email Drukuj PDF

Chrzest jest wprowadzeniem w życie wiary i początkiem niezwykłej zażyłości z Bogiem żywym - stanowi odpowiedź człowieka na zaproszenie do świętości.

Warunkiem podstawowym otrzymania chrztu jest pragnienie człowieka (wyrażone osobiście lub przez rodziców) i świadomość skutków przyjęcia sakramentu (nieodwołalnego charakteru, który wyciska na duszy niezatarte znamię; włączenia i odpowiedzialności za wspólnotę Kościoła; łaski uzdalniającej do postępowania godnego dziecka Bożego; współpracy w budowaniu Królestwa Bożego).

Dokumenty wymagane podczas rozmowy o udzieleniu sakramentu chrztu:
- akt urodzenia kandydata;
- zameldowanie rodziców (lub zamieszkanie ciągłe na terenie naszej parafii trwające powyżej 3 miesięcy);
- zaświadczenia od kandydatów na chrzestnych (ukończony 16. rok życia; przyjęty sakrament bierzmowania; zaświadczenie o chrześcijańskim świadectwie życia wydane przez proboszcza parafii zamieszkania), które należy dostarczyć do kancelarii najpóźniej tydzień przed planowanym terminem chrztu.

W wypadku chrztu osoby pomiędzy 7. a 18. rokiem życia konieczna jest także pisemna prośba rodziców skierowana do proboszcza parafii o udzielenie tego sakramentu oraz świadectwo katechety o postępach w nauce religii w szkole.

Terminy udzielania chrztów są możliwe do uzgodnienia w kancelarii w godzinach urzędowania.